Impel Security radzi, jak się zachować podczas alarmu bombowego

W 2015 r. w Europie odnotowano 15 zamachów terrorystycznych. We Wrocławiu, tylko w ciągu tygodnia, miały miejsce dwa alarmy bombowe. Zagrożenia terroryzmem stają się coraz bardziej realne. Ekspert Impela radzi, jak zachować się w takiej sytuacji.

Sygnałem ostrzegającym o niebezpieczeństwie może być wszystko, od podejrzanie zachowującego się przechodnia czy współpasażera, po samochody zaparkowane w nieprzeznaczonych do tego miejscach czy pozostawione publicznie pakunki.

- Za podejrzany przedmiot, który wyglądem wzbudza uzasadnione podejrzenie, uznaje się na przykład taki, z którego wydobywają się gazy, płyny, zapachy lub dźwięki. Natomiast zachowania, które powinny zwrócić naszą uwagę, to na przykład wzrok wbity w jeden punkt, noszenie obszernej odzieży, nieadekwatnej do warunków pogodowych - mówiJanusz Pniak, z-ca dyrektora oddziału Katowice Impel Security Polska, który odpowiedzialny był za ochronę tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jeśli więc czyjeś zachowanie wzbudzi w Tobie niepokój, poinformuj o tym odpowiednie służby, dzwoniąc pod numer 112. Pamiętaj, żeby w zgłoszeniu podać rodzaj zagrożenia oraz opisać jego źródło (podejrzana torba, zachowanie czy rozmowa telefoniczna). Nie dotykaj i nie sprawdzaj podejrzanych przedmiotów lub pakunków. Po przybyciu na miejsce odpowiedniej służby porządkowej, profesjonaliści przejmą kontrolę nad kierowaniem akcją i będą również mogli korzystać z pomocy osób cywilnych.

Pamiętaj, żeby – pod żadnym pozorem – nie przyjmować żadnym pakunków i przesyłek od obcych osób. Twoją uwagę powinien przykuć brak nadawcy lub miejsce nadania paczki, którego się nie spodziewasz. Zawsze pilnuj też swojego bagażu lub torebki, ponieważ w chwili nieuwagi osoby trzecie mogą włożyć do nich podejrzane przedmioty.

Jeśli dojdzie do wybuchu

Spróbuj ocenić, czy występuje ryzyko kolejnego wybuchu. – Jeśli tak, połóż się na ziemi nogami w stronę spodziewanego wybuchu i skrzyżuj je, łokcie ułóż ciasno przy ciele, dłonie na uszach, a usta pozostaw otwarte. Jeżeli w pobliżu znajdziesz przedmiot, którym możesz się osłonić, wykorzystaj go – radzi Janusz Pniak.

Pamiętaj! Zachowaj spokój i nie przeszkadzaj służbom w wykonywaniu ich obowiązków. To między innymi od Ciebie zależy, jak sprawnie zakończy się cała akcja. Z drugiej strony, pamiętaj również, żeby nie wzywać Służb bez uzasadnienia czy dla żartu. To spowoduje ich duże zaangażowanie i będzie miało konsekwencje prawne i finansowe.