Jak nie zgubić dziecka w sklepie?

Grudniowe dni wypełnione przygotowaniami do zbliżających się świąt to czas, kiedy częściej zaglądamy do hipermarketów i galerii handlowych. Pochłonięci ostatnimi przedświątecznymi sprawunkami lub poszukiwaniem idealnego prezentu dla bliskich możemy łatwo stracić z oczu małych podopiecznych.

Rodzinne wyjście do centrum handlowego często jest dużą atrakcją dla naszych dzieci. Obfitość towarów, kolorowe dekoracje i lampki migające w rytm świątecznych przebojów potrafią oszołomić nawet dorosłych, a na zmysły małego człowieka działają o wiele bardziej nęcąco. Stąd już tylko jeden krok do zawieruszenia się dziecka w tłumie lub wśród sklepowych półek. Są jednak żelazne zasady, które warto praktykować i wpajać dzieciom na wypadek, gdyby zapodziały się w miejscu publicznym, a szczególnie w obiekcie handlowym. Jakie to zasady? Wyjaśniamy.

Podstawowa rada udzielana dzieciom powinna być taka, że kiedy stracą rodziców z oczu, winny zostać w miejscu i cierpliwie czekać na ich powrót lub pojawienie się pomocy. Istnieje bowiem większe prawdopodobieństwo, że dziecko zostanie odnalezione w tym samym miejscu, w którym zostało zgubione, niż kiedy zacznie chaotycznie biegać i szukać opiekunów. Należy je także uczulić, by w takiej sytuacji próbowało zwrócić się o pomoc do pracownika sklepu lub ochroniarza, albo przynajmniej kogoś wzbudzającego zaufanie: innej rodziny, matki z dzieckiem czy starszej pani. Dobrym pomysłem jest wpojenie dziecku, że w momencie zagubienia może głośno krzyczeć, tak by zwrócić na siebie uwagę, a w rezultacie dać się zlokalizować rodzicom. Warto także wyposażyć malucha w plastikowy gwizdek, którym zaalarmuje otoczenie w razie zagubienia się. Z kolei rodzice powinni zawczasu zwrócić uwagę, w co było ubrane dziecko, żeby w razie potrzeby móc je szczegółowo opisać służbom porządkowym lub obsłudze sklepu. Podczas zakupów czy przechadzek po galerii handlowej należy zachować czujność i co jakiś czas upewniać się, czy dziecko jest w zasięgu wzroku. Młodsze pociechy najlepiej trzymać za rękę lub posadzić w specjalnym wózku, który zazwyczaj można wypożyczyć na terenie obiektu handlowego.

Jak się okazuje, zagubienie dziecka w dużym sklepie nie jest rzadkością, więc siłą rzeczy pracownicy firm ochroniarskich są odpowiednio szkoleni na wypadek takich zgłoszeń. Jednak to przede wszystkim rodzice ponoszą odpowiedzialność za opiekę nad dziećmi. Dla maluchów zagubienie się w miejscu publicznym może skutkować traumą na długi czas. Nie fundujmy im tego, a sobie nerwów i niepotrzebnego stresu.

 

Szybko, sprawnie, bez paniki. Na pytania o skutecznych czynnościach ochrony w przypadku zaginięcia dziecka w obiekcie handlowym odpowiada Tomasz Kozłowski, dyrektor ds. klientów strategicznych z firmy Impel Security.

  • Czy często zdarzają się przypadki zaginięć dzieci podczas zakupów?

Wszystko zależy od specyfiki i wielkości obiektu. Do zagubienia dzieci najczęściej dochodzi w czasie wzmożonego ruchu, na przykład w okresie przedświątecznym i podczas sezonowych wyprzedaży. Ludzie wówczas są roztargnieni, pochłonięci zakupami i zapominają o dopilnowaniu dzieci, z którymi przyszli do sklepu.

 

  • Czy ochrona ma specjalne procedury postępowania w przypadku zaginięcia dziecka?

Oczywiście, ochrona obiektu musi działać zgodnie w procedurami. Pracownicy mają określony schemat postępowania w przypadku zgłoszenia zagubienia dziecka oraz w przypadku jego odnalezienia. Najważniejsze jednak, aby wszczęte działania przyniosły efekt w postaci jak najszybszego odnalezienia zguby. Pracownicy ochrony są pierwszym łącznikiem pomiędzy dzieckiem i rodzicami. Muszą zachować zimną krew, uspokoić zdenerwowanych rodziców i podjąć odpowiednie czynności. Bardzo często równocześnie z działaniami ochrony w sklepie nadawany jest komunikat głosowy o incydencie. W wielu przypadkach, z jakimi mieliśmy do czynienia, najskuteczniejszym narzędziem do poszukiwania dzieci okazał się monitoring. Operator może szybko przejrzeć obraz z kamer i zlokalizować dziecko. Zazwyczaj udaje się je odnaleźć w kilka minut od zgłoszenia.

 

  • Jak powinni zachować się inni ludzie, kiedy znajdą w sklepie zgubione dziecko?

Jeśli dziecko płacze, powinni spróbować je uspokoić. Następnie należy jak najszybciej zgłosić znalezienie dziecka pracownikom ochrony, pracownikom punktu informacyjnego lub obsłudze sklepu. Pracownicy i ochroniarze zaopiekują się dzieckiem do czasu odnalezienia rodziców.

Jak nie zgubić dziecka w sklepie?

Zapisz

Zapisz

Zapisz