Po raz 8. chronimy Tour de Pologne!

Grupa Impel jest oficjalnym partnerem bezpieczeństwa podczas 76. wyścigu Tour de Pologne. 8. rok z rzędu zadbamy o bezpieczny przebieg tej największej kolarskiej imprezy w Polsce. Od 3 do 9 sierpnia będziemy z kibicami i zawodnikami na metach każdego przejazdu.
Wywiad z Czesławem Langiem, dyrektorem generalnym wyścigu Tour de Pologne, przed laty zawodnikiem, wicemistrzem olimpijskim i wicemistrzem świata.
To już 76. Tour de Pologne, a Pan zaangażowany jest w organizację już po raz 27. Jak z Pana perspektywy wygląda rozwój imprezy?

W ciągu tych lat doszliśmy do naprawdę bardzo wysokiego poziomu. Staramy się uatrakcyjnić wyścig pod względem oprawy i przekazu telewizyjnego. Czuję wielką satysfakcję, gdy porównuję to z czasami, w których zaczynałem. Wyścig zyskuje na popularności, skala imprezy jest coraz większa, a to oznacza ciągle nowe wyzwania. Również te dotyczące bezpieczeństwa.

Co to oznacza? Na czym polegają wyzwania dotyczące bezpieczeństwa?

Tour de Pologne to ogromna impreza o charakterze międzynarodowym: 7 etapów, ponad tysiąc kilometrów trasy wyścigu, kilkaset miejscowości, sportowcy klasy międzynarodowej, sprzęt sportowy oraz wozy transmisyjne o ogromnej wartości. To wszystko wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, ochrony, którą powierzam specjalistom. Stawiam na sprawdzonych partnerów, dlatego w zakresie ochrony już od ośmiu lat towarzyszy nam Impel, firma o dużym doświadczeniu, ale też będąca w stanie sprostać ogromnej skali Tour de Pologne. Każdy, kto widział wyścig z bliska wie, że tego typu imprezy nie da się zorganizować w pojedynkę, ale tylko przy wsparciu odpowiednich ludzi, firm czy instytucji.

A czy zdarzają się historie o złej sławie, które przestrzegają innych organizatorów przed błędami, np. niewystarczającym zabezpieczeniem imprezy?

Oczywiście, takich sytuacji, jakimi są kradzieże drogiego sprzętu sportowego było już wiele. W 2017 r. polskiej ekipie CCC ukradziono na parkingu w Holandii sprzęt o łącznej wartości około 160 tys. Euro. Na nas organizatorach spoczywa odpowiedzialność, by maksymalnie zabezpieczyć się przed tego typu sytuacjami. Dlatego wsparcie profesjonalnego, sprawdzonego partnera, któremu powierzamy ochronę, jest dla nas tak bardzo ważne.

Dziękujemy za rozmowę.