Zabezpiecz dom podczas wyjazdu na ferie

bezpieczny dom

Zaczęły się ferie szkolne i wielu z nas planuje wyjazdy ze swoimi milusińskimi. Jednak zanim oddamy szaleństwom na stoku i innym urokom zimowej aury, zadbajmy o to, byśmy zastali nasze domy w takim stanie, w jakim je zostawiliśmy. Włamywacze bowiem ferii nie mają, a pozostawione bez opieki domy i mieszkania mogą stać się dla nich łatwym łupem.

Fakty nie są optymistyczne. Według statystyk średnio co 15 minut policja odnotowuje kradzież z włamaniem. Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy na kilka dni czy na cały okres ferii, warto zastosować się do kilku praktycznych porad, jak ograniczyć ryzyko włamania.

1. Technika w służbie bezpieczeństwa

Najbardziej polecanym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa naszym domom jest oczywiście zainstalowanie alarmu i skorzystanie z usługi monitoringu czy ochrony fizycznej nieruchomości. Jeżeli nie zdecydujemy się na usługi specjalistycznej firmy, pamiętajmy przynajmniej, że zarówno zamek, jak i drzwi wejściowe naszego domu czy mieszkania powinny posiadać atest bezpieczeństwa. Sprytnym i niewymagającym dużych nakładów finansowych rozwiązaniem jest zainstalowanie czasowego wyłącznika prądu, który gasząc i zapalając światło symuluje obecność domowników. Samochód z kolei warto wyposażyć w monitoring GPS, który pozwala zlokalizować pojazd w razie kradzieży. Jeżeli natomiast wyjeżdżamy bez samochodu, w żadnym wypadku nie pozostawiajmy go pod blokiem, tylko przestawmy na parking strzeżony.

2. Przezorność i rozsądek w cenie

Pamiętajmy, by nie przechowywać w niezabezpieczonym domu znacznej gotówki oraz wartościowych przedmiotów. Na czas wyjazdu najlepiej zdeponować je w skrytce bankowej. Zapiszmy numery seryjne drogiego sprzętu technicznego i oznakujmy je w trwały sposób niewidoczny dla złodzieja – pomoże to w ich ewentualnym odzyskaniu. Nie chwalmy się publicznie w Internecie, że wyjeżdżamy na ferie, dokąd i na jak długo. A tuż przed opuszczeniem domu sprawdźmy dokładnie, czy wszystkie okna, drzwi wejściowe do mieszkania, garażu, piwnicy, pomieszczeń gospodarczych oraz brama na posesję są prawidłowo zamknięte.

3. Pod czujnym okiem sąsiada

W przypadku dłuższego wyjazdu warto poprosić życzliwego sąsiada o regularne opróżnienie skrzynki na listy i sprzątanie leżących pod drzwiami reklam, które mogą świadczyć o tym, że nie ma nas w domu. Zaufany sąsiad nie tylko podleje kwiaty i odśnieży podjazd, ale tez włączy i wyłączy światło sygnalizując, że ktoś przebywa w mieszkaniu. Przede wszystkim jednak będzie miał oko na nieruchomość, także w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

4. Przezorny zawsze ubezpieczony

Dobrą opcją jest ubezpieczenie mieszkania i domu oraz cennych ruchomości, ponieważ jeśli dojdzie do kradzieży, odszkodowanie zrekompensuje poniesione straty. Decydując się na skorzystanie z usług oferty ubezpieczyciela, nie pomijaj ubezpieczenia także od zdarzeń losowych (pożar, wybuch gazu, zalanie wodą z pękniętej rury wodociągowej), na które narażone jest mieszkanie podczas nieobecności lokatorów.

Życzymy spokojnej głowy podczas zimowego wypoczynku!